Elektrinių paspirtukų remontas ir jų priežiūra

paspirtukų remontas

Po rekordiškai pakilusios infliacijos Europoje ne vienam gyventojui teko „susiveržti diržus“, pabrangęs pragyvenimo lygis taip pat atskleidė mūsų galimybes prisitaikyti ir ieškoti lanksčių sprendimų kasdienybėje. O, kad taupyti būtų dar lengviau, mūsų ekspertų komanda dalinasi keliais patarimais kaip nustatyti elektrinio paspirtuko gedimą bei jį pašalinti, kad elektrinių paspirtukų remontas nebūtų brangus.

Nors elektriniai paspirtukai rieda miesto gatvėmis jau kelerius metus, lyginant su tradicinėmis transporto priemonėmis, šis dviejų (o kartais ir trijų) ratų pagalbininkas laikomas pakankamai nauja transporto rūšimi. Kaip automobiliai ar motoroleriai, elektriniai paspirtukai taip pat dėvisi ir patiria įvairaus plauko gedimų.

Visgi, dažnai gedimai būna nežymūs, o tokios priemonės eksploatacija atperka investiciją per mažiau nei pusantrų metų, nes įkrauti paspirtuko bateriją kainuoja apytiksliai 10 centų.

Kviečiame susipažinti su dažniausiais elektrinių paspirtukų gedimais ir išsiaiškinti kaip juos pašalinti be didelių pastangų namuose.

Elektrinių paspirtukų padangų gedimai

Jei riedate savo elektriniu paspirtuku jau kelis sezonus, tikriausiai susidūrėte su nemalonia situacija, kuomet dėl netvarkingos kelio dangos ar nusidevėjimo prakiūra padanga. Nors pamačius nuleistą padangą dažnai aplanko mintis, jog išvengti profesionalų paslaugų nepavyks. Visgi, jei jūsų elektrinio paspirtuko aukštis yra didesnis nei du coliai, padangos keitimas yra pakankamai paprastas ir greitas. O jei jūsų paspirtuko aukštis yra du coliai ar jų nesiekia, turėsite kaip reikiant pasistengti.

Štai viena iš situacijų, su kuriomis mūsų klientams teko susidurti — prakiurus elektrinio paspirtuko padangos kamerai, klientas nusprendė išbandyti savo jėgas ir pasikeisti ją pats. Įsigijus naują kamerą, išmontavo ratą laikančias detales ir nuemė ratą, atrodo, jog viskas einasi pagal planą.

Visgi, pirmasis iššūkis su kuriuo susiduriama yra bandymas nuimti padangą. Kuomet viena pusė nuimama, bandant nuimti kitą, padanga vėl užsimontuoja ant ratlankio, o padangoje pilna gumos drožlių. Po ilgų bandymų, pakeisti padangą pagaliau pavyksta, tačiau dėl netinkamų įrankių, subraižomas visas ratlankis. O dėl keitimo procese padarytų klaidų, greičiausiai padangos kamera vėl prakiurs ir ją reikės pakeisti nauja.

Tad dažniausiai kylantis klausimas susijęs su padangos kameros keitimu — kodėl padanga prakiursta ir kaip nedaryti šių klaidų ją keičiant?

paspirtuku remontas
paspirtuku remontas
paspirtuko padangos keitimas
paspirtuko padangos keitimas

Problemos pradžia — nepalaikomas tinkamas padangos slėgis, kuris turėtų siekti 4 ar daugiau barų. Dėl per mažo slėgio, padangos šoninė vidinė dalis ir gumos sluoksnis pradeda dėvėtis ir susidaro gumos dulkės. Atsiveriant padangos skeletui, dar kitaip žinomam kaip „kordui“, pažeidžiama kamera, kuri ilganiui prakiūra.

Tad net pakeitus susidėvėjusią padangą, liekant gumos dulkėms, vėl susidursite su prakiurusia padanga greičiau nei galite tikėtis.

Kaip to išvengti?

  • Reguliariai tikrinkite padangų slėgį ir palaikykite ne mažesnį nei 4 BAR (atmosferų) slėgį.
  • Prakiūrus padangai, keiskite ne tik padangą, tačiau ir jos kamerą.
  • Naudokite oro pompą, kuri neturi oro nuotėkio. Kadangi padangos tūris labai mažas, nuėmus pompą, dalis oro iš padangos gali išsileisti akimirksniu, tad patariama naudoti pompą arba pompos priedą, apsaugantį nuo oro nuotėkio. Rekomenduojame naudoti šį adapterį.
    paspirtuku remontas
  • Pakeiskite padangas pripildytas oro į korines, pilnavidures padangas. Pilnavidurės padangos yra ilgaamžės ir atlaiko įvairius aplinkos veiksnius bent 3-5 metus ir gali padėti sutaupyti net iki 100 eurų, kuriuos išleidžiate padangų keitimui ir paspirtuko remontas. Visgi, keičiant orines padangas pilnavidurėmis, turėtumėte nusiteikti, jog riedėdami jausite didesnę vibraciją, kuri gali atlaisvinti įvairius elektrinio paspirtuko varžtus. Kad to išvengtumėte, siūlome juos sutepti patikimais varžtų klijais.
    paspirtukų remontas
    Svarbu nepamiršti, jog netinkamai prižiūrimos padangos ir neteisingai atliktas elektrinio paspirtuko remontas gali priversti apsilankyti pas profesionalus, tad visuomet būtina kruopščiai sekti visus būtinus padangos keitimo žingsnius.

  • Pasirinkite 10 colių pripučiamas padangas yra bene geriausias sprendimas, norint išvengti su dažno padangų keitimo. Štai keletas priežasčių, kodėl siūlome savo klientams rinktis 10 colių padangas:

  • Aukštesnis padangos profilis užtikrina „minkštesnį“ važiavimą, sumažina vibracijas ir apsaugo elektrinį paspirtuką nuo netikėtų gedimų.
  • Aukštesnis padangos profilis užtikrina, jog padanga bus atsparesnė smūgiams, sumažina jos jautrumą kelio dangai ir nelygimumas, lyginant su 8,5 colio originaliomis padangomis.
  • Padangos susidėvėjimo tikimybė mažesnė, smarkiai sumažinamas jos šonų dėvėjimasis.
  • Aukštesnė padanga suteikia galimybę mėgautis didesniu elektrinio paspirtuko greičiu.
  • 10 colių padangos lengvai montuojamos ir nuimamos.
  • Galima naudoti tas pačias padangų kameras ir jų nekeisti.

Visgi, svarbu nepamiršti, jog šios padangos turi ir trūkumų:

  • 10 colių padangos yra brangesnės nei 8,5 colių padangos.
  • Reikalingas papildomas modifikacijos rinkinys. Būtina pakelti galinį purvasaugį ir pailginti atraminę kojelę. Modifikavimas gali tapti tikru iššūkiu — galinio rato priekyje yra purvasaugio lemputės laido jungtis, kurią reikia priklijuoti prie paspirtuko rėmo ar prailginti jungties laidus ir montuoti kitoje vietoje.
  • Montuojant galinę 10 colių padangą, tarp padangos ir rėmo lieka minimalus tarpas.

Tačiau nepaisant iššūkių, kainos ir kokybės atžvilgiu, 10 colių padangos jūsų elektriniui paspirtukui yra geriausias pasirinkimas. Tą gali patvirtinti ir populiariausi elektrinių paspirtukų gamintojai — Xiaomi PRO 4 paspirtukas pristatymas su 10 colių padangomis.

Vienos patvariausių šio tipo padangos yra iš gamintojo Xuancheng.

Elektrinių paspirtukų klaidos ir klaidų kodai

Didžioji dalis elektrinių paspirtukų turi klaidų aptikimo sistemas ir įvairius jutiklius, kurie akimirksniu aptinka gedimus. Šio pravartaus elemento pradininkai buvo rinkos lyderiai Xiaomi ir Ninebot, kurie padeda paspirtukų turėtojams padeda suprasti gedimo priežastį.

Klaidų aptikimo sistemos ir toliau tobulėja. Pažangūs elektrinio paspirtuko skydeliai rodo ne tik greitį ir baterijos lygį, tačiau ir klaidos kodus. Pavyzdžiui, elektrinių paspirtukų modeliai E11 ir E15 savininkui papildomai praneša apie gedimą pypsėdami.

Panašią garsinių signalų sistemą turi ir Xiaomi M365 ir ESSENTIAL paspirtukų modeliai, kurie neturi pažangių prietaisų skydelio. Paprasčiau — šie modeliai klaidos kodus „išpypsi“ ilgais ir trumpais signalais. Jei pirmasis klaidos signalas yra ilgas, juo nustatomas pirmasis klaidos kodo skaičius, po jo seka trumpieji signalai, nurodantys sekantį klaidos kodo skaičių.

Pavyzdžiui, vienas ilgas signalas ir keturi trumpi identifikuoja 14 klaidos kodą. Plačiau apie klaidų kodus galite sužinoti čia.

Kodėl elektrinis paspirtukas nebeįsijungia po šaltojo sezono?

Sezono pradžioje dažnas elektrinio paspirtuko savininkas susiduria su problema, jog po  „žiemos miego“ paspirtukas nebeįsijungia. Tad kodėl taip nutinka ir kada gręsia elektrinių paspirtukų remontas?

Didžioji dalis elektrinių paspirtukų baterijų yra gaminamos iš 18650 tipo lithium-ion celių. Pavyzdžiui,  elektrinio paspirtuko Xiaomi M365 ar 1S modelių baterijos yra sudarytos iš 30 tokio tipo celių. Kiekviena jų gali būti pakrauta iki 4.2V, o saugus minimalus išsikrovimo lygis yra iki 2-3V. Taigi, jei jūsų baterija pasiekia minimalią išsikrovimo voltažo ribą, baterijos valdiklis kitaip žinomas kaip BMS išsijungia. O jam išsijungus, nebeįmanoma įjungti ir naudotis elektriniu paspirtuku.

Taigi, koks galėtų šios problemos sprendimo būdas?

Kiekviena elektrinio paspirtuko baterija BMS valdiklyje turi pekrovimo mygtuką, pavyzdžiui:

Išmontavus bateriją iš elektrinio paspirtuko, būtina ją išardyti taip, kad perkrovimo mygtukas būtų pasiekiamas. Tuomet, bateriją jums patogiu būdu prijungti krautis ir laikyti perkrovimo mygtuką tol, kol valdiklyje užsidega indikacinės lemputės. Svarbu elektrinio paspirtuko bateriją perkrauti pilnai, o ją pakrovus ir sumontavus, ji vėl turėtų veikti tinkamai.

Visgi, jei susiduriate su šia problema dažnai ar baterijos pekrovimas nepadėjo, rekomenduojame apsilankyti servise, kuriame atliekamas elektrinių paspirtukų remontas ir baterijos gedimų diagnostika.

Sumažėjusi akceleracija — gręsia elektrinių paspirtukų remontas?

Sutrumpėjęs nuvažiuojamas atstumas ar sumažėjusi elektrinio paspirtuko akceleraciją ne visuomet reiškia, jog atėjo laikas kreiptis pagalbos į profesionalus. Štai keletas priežasčių, dėl kurių jūsų paspirtukas galėjo prarasti savo galią:

  • Nukritusi temperatūra ir šaltis. Baterijų celėse vykstant energijos atidavimui įvyksta elektrocheminė reakcija. Nukritus temperatūrai, ši reakcija suletėja nuo 30 iki 60%.
  • Susidėvėjusios baterijos celės. Kaip ir visos elektrinio paspirtuko detalės, baterijos celės taip pat dėvisi. Vos vienos ar dviejų celių susidėvėjimas gali stipriai sumažinti nuvažiuojamą atstumą ar elektrinio paspirtuko akceleraciją. Tiesa, nors įmanomas elektrinių paspirtukų remontas, kuomet ardoma užsandarinta baterija, jis gana sudėtingas ir neretai rekomenduojama bateriją tiesiog pakeisti nauja.
  • Baterijos valdymo plokštės (BMS) gedimas. Nors dažniausiai sugedus baterijos valdymo plokštei, elektrinis paspirtukas visiškai neįsijungia, pasitaiko gedimų, kuomet stipriai sumažėja akceleracija ir sutrumpėja nuvažiuojamas atstumas. Tokio gedimo atveju, reikia tikrinti indikacinę lemputę. Jai mirksint mėlynai, neužfiksuotas BMS gedimas, o mirksint raudonai — būtina keisti baterijos valdymo plokštę.

Elektrinių paspirtukų stabdžių gedimai

Viena dažniausių pailgėjusio stabdymo kelio priežasčių yra netinkamai sureguliuoti elektrinio paspirtuko stabdžiai. Visgi, tai ne vienintelė priežastis, dėl kurios paspirtukas gali tinkamai nestabdyti:

  • Nesureguliuoti stabdžiai. Kuomet stabdžiai nebuvo sureguliuoti, sureguliuoti netinkamai ar stabdžiu kaladėlės yra minimaliai susidevėjusios, reikia įtempti trosą. Kartu galite bandyti tinkamai sureguliuoti ir stabdžių kaladėles.
    paspirtukų remontas
  • Susidėvėjusios kaladėles. Jei troso įtempimas nepadėjo, netinkamo stabdymo priežastimi gali būti nusidėvėjusios stabdžių kaladėlės. Būklę galite įvertinti plika akimi. Kaip atrodo naujos stabdžių kaladėlės galite pamatyti čia.
  • Netinkamai įstatytas stabdžių blokas. Jei stabdžiai sureguliuoti ir pakeistos kaladėlės, tačiau problema vis tiek išlieka, patikrinkite stabdžių bloką. Norėdami įvertinti stabdžių bloką, atlaisvinkite varžtus, nuspauskite stabdžius, kad blokas prisitaikytų prie disko ir prisukite varžtus. Sureguliuokite trosą ir kaladėles ir prieš nuspausdami stabdį įsitikinkite, kad šios dalys yra tinkamai sureguliuotos.
elektriniu paspirtuku remontas
elektriniu paspirtuku remontas
  • Įlinkęs stabdžių diskas. Kuomet paspirtuką transportuojame ar nešate laiptais, netyčia galite pažeisti stabdžių diską. Pakankamai plonas ir lengvai įlenkiamas, pažeisto stabdžių disko reguliavimas gali tapti tikru iššūkiu. Norėdami patikrinti savo elektrinio paspirtuko stabdžių disko būklę, pasukite jį ir stebėkite. Jei stabdžių diskas „banguoja“, jis yra įlenktas ir jį rekomenduojame pakeisti nauju.

Elektrinio paspirtuko vibracija ir išsibalansavimas

Šio gedimo priežastys paprastos — atsilaisvinę varžtai ar susidevėjusios metalinės detalės. Norėdami sužinoti kodėl riedant jaučiate didesnę, nei įprasta vibraciją ar kodėl paspirtukas yra išsibalansavęs, atidžiai patikrinkite visą paspirtuko korpusą. Identifikavę atsilasvinusias vietas, patikrinkite jas prilaikančius varžtus. Jei varžtai atsilaisvinę, sutepkite juos varžtų klijais ir tinkamai juos priveržkite.

Išsibalansavimo ar padidėjusios vibracijos problemai išlikus, gali būti, jog susidevėjo metalinės paspirtuko dalys. Vienas iš tokių pavyzdžių gali būti Xiaomi elektrinio paspirtuko sulenkimo mechanizmas:

paspirtuku remontas vilniuje
paspirtuku remontas vilniuje

Jeigu nusprendėte nekeisti metalinio sulenkimo mechanizmo, vibraciją galite sumažinti įsigydami guminę tarpinę.

Paspirtukų remontas namuose — misija (ne)įmanoma?

Nors didžioji dalis elektrinių paspirtukų gedimų pradžioje gali pasirodyti kaip raketų mokslas, svarbu susipažinti su įrenginio gedimų kodais, dalimis ir galimais defektais. Laiku pastebėdami ir išspręsdami įvairius elektrinio paspirtuko gedimus, galite ne tik sutaupyti, tačiau ir būti tikri, jog riedėsite saugiai ir patogiai.

Taip pat, nepamirškite sekti savo mėgiamiausių elektrinių paspirtukų gamintojų — dėl ypatingos konkurencijos rinkoje, gamintojai kasmet išleidžia patobulintus modelius su vis patvaresnėmis detalėmis ir inovatyviais riedėjimo sprendimais.

Taip pat rekomenduojame paspirtuką remontuoti laiku, kad paspirtuko remontas nepasidarytu ypač brangus.

Naudoti šaltiniai – xiaomipaspirtukai.lt

Parašykite komentarą

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai, kad galėtume Jums suteikti geriausias paslaugas. Naršydami šioje svetainėje sutinkate su slapukų parametrais.